حضرت عبدالعظیم حسنی ـ علیه‌السّلام ـ

 

حرم حضرت عبدالعظیم ـ علیه‌‌السّلام ـ شعبه‌ای از حرم سیّد‌الشّهدا ـ علیه‌السّلام ـ:

شیخ المحدّثین‌، صدوق‌، از محمّد بن یحیی عطّار ـ که یکی از اهالی ری است ـ این گونه نقل کرده که‌: خدمت امام هادی ـ علیه‌السّلام ـ رسیدم. ایشان فرمود: «کجا بودی‌؟» گفتم: حسین بن علی ـ علیه‌السّلام ـ را زیارت کردم‌. امام هادی ـ علیه‌السّلام ـ فرمود:

أما إنّک لَوزُرتَ قَبرَ عَبدِالعَظیمِ عِندَکُم کُنتَ کَمَن زارَ الحُسَینَ بنَ عَلِیٍّ ـ علیه‌السّلام ـ.

بدان که اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خودتان زیارت کنی‌، مانند کسی هستی که حسین بن علی ـ علیه‌السّلام ـ را زیارت کرده باشد.

نام: عبدالظیم
کنییه:ابوالقاسم و ابوالفتح
تاریخ ولادت: پنج شنبه چهارم ربیع الثانی 173
امام زمان حین ولادت: امام موسی کاظم علیه السلام
خلیفه زمان ولادت: هارون الرشید ملعون
محل تولد: مدینه در خانه جدش حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام
مدت عمر: 79 سال
تاریخ وفات: 15 شوال المکرم 252
امام زمان حین وفات: امام حسن عسکری علیه السلام
خلیفه زمان وفات: معتز ملعون

البته تاریخ ولادت و وفات آن جناب تاریخ دقیق در دسترس نیست ولی در سال 89 همان روزی را که نقل نمودیم یعنی چهارم ربیع‌الثانی به عنوان روز ولادت در تقویم کشور توسط شورای انقلاب تصویب گشت. حضرت عبدالعظیم از زمان امام موسی کاظم علیه السلام تا امام زمان امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ را درک نمود ولی از همه این امامان افاضه فیض ننمود آنچه که قطعی است محضر امام رضا، امام جواد و امام هادی ـ علیهم‌السّلام ـ را درک نموده است و البته از امام جواد و امام هادی ـ علیهم‌السّلام ـ احادیث فراوانی نقل نموده است البته طبق برخی از مدارک از حضرت امام حسن عسکری ـ علیه‌السّلام ـ نیز روایت نموده‌اند.

سؤال

حضرت عبدالعظیم در ری چه می‌کردند؟

جواب

حضرت عبدالعظیم حسنی در اواخر عمر به خاطر فرار از حکومت ظالم بنی عباس به صورت مخفیانه به شهر ری مهاجرت می‌نمایند و در آن‌جا هم خود را علنی معرفی نمی‌کنند بلکه به صورت دهان‌به‌دهان شیعیان آهسته‌آهسته متوجه حضور این شخصیت عظیم می‌شوند.

در رابطه با شخصیت ایشان باید گفت که ایشان شخصیتی بسیار عظیمی داشته‌اند چراکه ما در رابطه با هیچ‌یک از بزرگان، علماء و امام‌زادکان این روایت را نداریم که هر که به زیارت او رود مثل این که به زیارت امام حسین ـ علیه‌‌السّلام ـ رفته؛ حال به هر دلیلی که امام این را فرموده باشند در رابطه با هیچ شخصیتی این چنین مقامی را قائل نشده‌اند. به نظر می‌رسد دلیل عظمت مقام ایشان نسب ایشان نیست یعنی چون جد ایشان امام حسن ـ علیه‌السّلام ـ است این چنین مقامی پیدا کرده باشند بلکه علّت سببی است و آن اول تقوا دوم اعتقاد صحیح سوم عالم با عمل بودن و چهارم مجاهد و مبلغ خسته ناپذیر تشیع به طور کامل. در رابطه با رحلت ایشان منابع مختلف سخن می‌گویند برخی مرگ را طبیعی و برخی شهادت نوشته‌اند و در رابطه با شهادت هم برخی علّت را سم نوشته و برخی علّت را زنده‌به‌‌گوری؛ امّا با توجه به حدیث شباهت زیارت ثواب ایشان با حضرت سید الشهدا ـ علیه‌‌السّلام ـ می‌توان نتیجه گرفت که ایشان هم به شهادت رسیده‌اند.

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

محمّدصادق اسکندری هستم.

27 ساله از شهر مقدّس قم

فوق‌دیپلم فقه و اصول و علاقه‌مند به نهادینه‌سازی مفاهیم ارزشی

پیشنهاد من: حرکتی گسترده و رو به جلو در در جادّه‌ی خدامحور

رایانامه من: mese@chmail.ir

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 2152 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393