زن نمونه در کلام امام خمینی ـ رحمه الله ـ

 

سخنرانى حضرت امام خمينی ـ رحمه الله ـ در جمع بانوان جامعة الزهراء قم و تهران و سایر زنان فعّال به مناسبت ميلاد حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ و روز زن در صبح 22 اسفند 1363.

فعاليت بانوان در عرصه‌‏های مختلف‏

بسم اللَّه الرحمن الرحيم‏

بحمد اللَّه اين روز مبارك كه روز معظَّم زن است، خانم‌ها و بانوان ايران قدم‌هاى بزرگى در راه اسلام و در راه نجات خودشان از قيدهايى كه بسته بودند به دست و پاى آن‌ها، نجات يافتند. و من اين روز مبارك را به همه بانوان و خصوصاً حاضرين تبريك عرض مى‏كنم. و اميدوارم كه همان طورى كه شما خانم‌ها در همه امورى كه مربوط به پيشرفت اسلام در قبل از اين انقلاب و در زمان انقلاب و بعد از انقلاب داشتيد، به همين نحو خداوند توفيق بدهد به شما كه با تعهد باقى باشيد و خدمت كنيد به اين كشورى كه در زير ستم ستمكاران پايمال شده بود؛ حقوق شما پايمال شده بود و حقوق همه.

ماها را مى‌‏خواستند كه از [نقشه‏] جغرافيا خارج كنند، و مى‌‏خواستند كه جوان‌هاى ما را به فسادها بكشند، و خانم‌هاى ما را بر خلاف آن مشیي‌اى كه بايد بكنند، بكشانند. خداى تبارك و تعالى به همه ما منت گذاشت و توفيق داد كه تا كنون در اين راه موفق بوديم و موفق شديم. و ما بسيارى از موفقيت‌ها را مرهون خدمت‌‏هاى شما بانوان مى‏‌دانيم. شما هستيد كه علاوه بر آنكه خودتان فعاليت مى‏كنيد، فعاليت را در مردها مضاعف مى‏كنيد.

و شما بوديد كه در زمان طاغوت تحت رنج و شكنجه روحى واقع شديد و بحمد اللَّه با قدرت خودتان و تعهد خودتان آن قدرت شيطانى غرا [را] از صفحه روزگار بيرون كرديد و نگذاشتيد كه آن خيال‌هايى كه آنها در سر خودشان و در خاطر خودشان پخته بودند، آن خيالها به نتيجه برسد. و خدا مى‌‏داند كه اگر نبود اين نهضت، و نبود كوشش ملت ايران از زن و مرد و جوان و پير و بزرگ و كوچك، اين ملّت همه چيزش را از دست داده بود و مى‏داد.

و شما بحمد اللَّه زحمت كشيديد، رنج برديد و در همه مراحل پايدارى كرديد، و بانوان ايران در همه جا فعاليت كردند، چه فعاليت‌هاى فرهنگى و چه فعاليت‌هاى اقتصادى، كه قشر كثيرى از آن‌ها در كشاورزى دخالت دارند، و قشر كثيرى از آن‌ها در صنعت دخالت دارند و قشر كثيرى در فرهنگ و ادب و علم و هنر. و همه اين‌ها پيش خداى تبارك و تعالى مشكور است، و شماها مورد عنايت حق تعالى ان شاء اللَّه هستيد، و مادامى كه به اين تعهّد باقى باشيد، خداى تبارك و تعالى شما را نصرت مى‏‌كند.

اقتدا نمودن بانوان به حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ

كوشش كنيد در تهذيب اخلاق و در وادار كردن دوستانتان به تهذيب اخلاق.

كوشش كنيد كه در مقابل آن جناياتى كه بر شما وارد شد عكس العمل نشان بدهيد.

در حفظ همه حيثياتى كه حيثيت بزرگ زن است، آن طورى كه زن فريد، حضرت زهرا ـ سلام اللَّه عليها ـ بود. همه بايد به او اقتدا كنيد و كنيم و همه بايد دستورمان را از اسلام به وسيله او و فرزندان او بگيريم، و همان طورى كه او بوده است، باشيد. و در علم و تقوا كوشش كنيد كه عِلم به هيچ كس انحصار ندارد، علم مال همه است، تقوا مال همه است. و كوشش براى رسيدن به علم و تقوا وظيفه همه ماست و همه شماست.

حجاب اسلامى حافظ ارزش‌های زن‏

و من اميدوارم كه دستگاه‌ها با شما كمك كنند و آن چيزى كه احتياج به آن داريد در هر امرى از امور و در فرهنگتان و در تعليم و تعلمتان وسيله را براى شما به طور شايسته‏ فراهم كنند.

و اميدواريم كه شما در همه چيز موفق و مؤيّد باشيد، و همان طورى كه بانوان ايران جانشان را، جوانانشان را، وقتشان را وقف اسلام كردند و اسلام را به اين‌جا رساندند.

و اميدواريم كه از اين به بعد هم از اين بالاتر بشود، و مطمئن باشيد كه تا شماها در صحنه هستيد و شماها متعهد به اسلام هستيد و جوان مى‏دهيد و جوان تربيت مى‏كنيد، اين اسلام به پيش برود.

و ان شاء اللَّه با خوبى و خوشى و قطع دست اعداى دين از اين كشور و همه كشورهاى اسلامى. و من اميدوارم كه خانم‌هاى مسلمين در هر جا هستند اقتدا كنند به شما عزيزان كه كوشش داريد براى اين‌كه ارزش زن را هر چه بيشتر بالا ببريد، و آن ظلمى كه به شما در آن زمان شد، با كوشش خودتان از او جبران كنيد.

خداوند همه شما را توفيق بدهد، و ما و شما را براى اسلام و براى خدمت اسلام موّفق كند، و دين و دنياى شما را حفظ كند. و البته بايد توجه داشته باشيد كه حجابى كه اسلام قرار داده است، براى حفظ آن ارزش‌هاى شماست. هر چه را كه خدا دستور فرموده است- چه براى زن و چه براى مرد- براى اين است كه، آن ارزش‌هاى واقعى كه اينها دارند و ممكن است به واسطه وسوسه‏هاى شيطانى يا دستهاى فاسد استعمار و عمال استعمار پايمال مى‏شدند اينها، اين ارزشها زنده بشود. و خداوند به همه ما توفيق بدهد كه خدمت كنيم به اين ملّت و اسلام.

و السلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته‏


 

آخرین به‌روز‌رسانی: 14 / 04 / 1394