اهانت در ولادت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ

نظر حضرت امام خمینی ـ رحمه الله ـ‌ درباره موسیقی

امروز ولادت حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ و روز زن است، چند ماه است که از قطع‌نامه 598 گذشته و جنگ و درگیری تمام شده است و کشور رو به آبادنی و آرامش گذاشته شده است و انقلاب اسلامی رو به تکمیل شدن دارد.

برنامه "سلام، صبح به‌خیر" مثل هر روز صبح از راديوي جمهوري اسلامي ايران در حال پخش است.

گزارشی به مناسبت میلاد حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ که سؤال اصلی آن این است:

"به نظر شما الگوي امروز زنان ايراني چه كسي است؟"

به نظر می‌رسد که سؤال خوبی است و همه مخاطبان، حضرت فاطمه ـ سلام الله علیه ـ را الگوي خود معرفي مي‌نمايند.

مصاحبه‌ها در حال پخشه تا این‌که ناگهان يكي از مصاحبه‌شوندگان یک نظر عجیب می‌دهد و رادیو برنامه را قطع نمی‌کند و این‌بار در جواب سؤال "الگوی شما کیست؟" می‌گوید: «اوشين»

عجیب است، هنوز برنامه ادامه پیدا می‌کند و قطع نمی‌شود و مجری ادامه می‌دهد:

"الگوی شما باید حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ باشد چرا اوشین؟"

آن خانم می‌گوید:

"حضرت زهرا، مال 1400 سال پیش است. ما یک الگوی امروزی می‌خواهیم..."

توهین در رادیوی جمهوری اسلامی ایران به حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ؟!

توهین به ایشان، آن هم در روز ولادت ایشان؟!

واقعاً صدا و سیما چه می‌کند؟!

اين‌كه مى‏‌گويند كه اگر چنانچه موسيقى در راديو نباشد آن‌ها مى‏روند از جاى ديگر مى‏گيرند موسيقى را، بگذار بگيرند از جاى ديگر، شما عجالتاً آلوده نباشيد؛ آنها هم كم كم برمى‏گردند به اين‌جا.
اين عذر نيست كه اگر موسيقى در راديو نباشد، آن‌ها مى‏روند از جاى ديگر موسيقى مى‏گيرند.
حالا اگر از جاى ديگر موسيقى بگيرند، ما بايد به آنها موسيقى بدهيم؟! ما بايد خيانت بكنيم؟! اين خيانت است به يك مملكتى، خيانت است به جوان‌هاى ما. اين موسيقى را حذفش كنيد بكلّى، عوّض اين يك چيزى بگذاريد آموزنده باشد.
كم كم مردم را و جوان‌هاى ما را عادت به آموزندگى بدهيد.

امام خمینی ـ رحمه الله ـ‌ و تمام مردم از پخش این مصاحبه ناراحت و نگران، چرا چنین مصاحبه‌ای پخش شد؟

پیام حضرت امام راحل ـ رحمه الله ـ در روزنامه‌ها و صدا و سیما پخش می‌شود، پیامی تند که امام حتّی درخواست اعدام به‌شرط دارد:

«بسمه تعالی

آقاي محمد هاشمي، مديرعامل صدا و سيماي جمهوري اسلامي

با كمال تاسف و تأثر روز گذشته از صداي جمهوري اسلامي مطلبي در مورد الگوي زن پخش گرديده است كه انسان شرم دارد بازگو نمايد. فردي كه اين مطلب را پخش كرده است تعزير و اخراج مي‌گردد و دست‌اندركاران آن تعزير خواهند شد. در صورتي كه ثابت شود قصد توهين دركار بوده است، بلاشك فرد توهين‌كننده محكوم به اعدام است. اگر بار ديگر از اين گونه قضايا تكرار گردد، موجب تنبيه و توبيخ و مجازات شديد و جدي مسئولين بالاي صدا و سيما خواهد شد. البته در تمامي زمينه‌ها قوه قضاييه اقدام مي‌نمايد.1

تحقیقات و رایزنی‌ها شروع می‌شود. چه کسی مقصر بوده؟ از این جریان مدّتی می‌گذرد و بعد از تحقیقات و دادگاها 4 تن از دست‌اندركاران آن برنامه محکوم می‌شوند، از جمله مدير گروه معارف، سردبير برنامه‌هاي ويژه عقيدتي سياسي، مسئول نظارت بر برنامه به 4 سال حبس تعزيري و 40 ضربه شلاق محكوم می‌شوند و این محکومیّت به امام اطلاع داده می‌شود:

4 روز بعد از آن اهانت عظیم، تلفنگرامى از سوى آقاى سيد عبد الكريم موسوى اردبيلى( رئيس ديوان عالى كشور) به اين شرح مخابره شد:

«بسمه تعالى

محضر مبارك حضرت آيت اللَّه العظمى امام خمينى- مد ظله العالى‏ ـ

درباره محكوميت مسئولين چهارگانه پخش الگوى زن، من با قاضى محكمه صحبت كردم جرم آنها تسامح و سهل انگارى در انجام وظيفه خطيرى است كه در عهده دارند و از نظر قضايى با توجه به حساسيت مسئوليت، مجازات نامتناسب نيست ولى گفته مى‏شود اين افراد خدمتگزاران خوبى هستند و قرينه‏اى بر سوء نيت موجود نيست و اين ايّام هم به وجود آن‌ها نياز است به نظر مى‏رسد اين برخورد موجب تنبه آنان شود كه ديگر اين قبيل سهل‏انگاري‌ها تكرار نشود. بنده درخواست عفو آن‌ها را از همه مجازات‌هاى تعيين شده در حكم از حضورتان دارم.

12/ 11/ 67 عبد الكريم موسوى‏»

«بسمه تعالى

خدمت حضرت امام متن قرائت شد، فرمودند: عفو نمودم. 12/ 11/ 67 انصارى‏»

واکنش روادیوهای خارجی

راديو مونت كارلو در بخش خبري سه‌شنبه خود گزارش داد:

«امام خميني به دنبال پخش يك برنامه راديويي كه ضداسلامي تشخيص داده شد، به مسئولين راديو هشدار داد و بعد از پيگيري مسئله، 4 تن از مسئولين راديو به تحمل زندان محكوم شدند. اين افراد از اعدام نجات يافتند. خمینی قبلاً اعلام كرده بود كه اگر ثابت شود اين افراد قصد توهين داشتند، اعدام مي‌شوند. علت خشم رهبر مذهبي ايران، پخش 1 برنامه به مناسبت سالروز تولد فاطمه الگوی زن ایرانی است.»

درسی‌های مهمی که امام به ما دادند

این‌که حضرت امام خمینی ـ رحمه الله ـ به یک مصاحبه این‌طور حساسیِّت نشان می‌دهند برای چیست؟ عدم دخالت در امور جزیی مگر ضروت.

رهبر نظام در امور جزئی دخالت نمی‌کند بلکه او فقط در کارهای کلّی دخالت دارد و راهنمایی و «ره بری» می‌کند نه این‌که کار اجرایی کند و در امور جزیی دخالت کند، به این کلام امام خمینی ـ رحمه الله ـ که درباره موسیقی حرام است، دقّت کنیم:

«من كه نمى‌‏توانم بنشينم پاى راديو ببينيم چى مى‏‌گويد، اينجايش چطور است. اين را بايد خود شما آقايان، اشخاصى كه مطلعند از آن، جدا كنند از هم، لابد مى‌‏توانند اين را، وقتى هم كه چيزى را مى‏خواهند [به پخش‏] بدهند، مى‏توانند اين را جداش كنند، اگر هم نتوانستند اصلش را كنار بگذارند.»

پس معلوم شد که حضرت امام خمینی ـ‌ رحمه الله ـ در این قضیّه که مربوط به آخر عمر ایشان است، با قاطعیّت دخالت کردند تا دیگر شاهد این‌طور قضایا نباشیم یعنی از باب "گربه را دم حجله کشت" و درس عبّرتی قرار دادند که دیگر این‌طور خطاها سر نزند.

چرا حضرت امام خمینی ـ‌ رحمه الله ـ‌ با شرط و قید آن‌ها را محکوم به اعدام می‌کنند؟ آیا اوّل نمی‌توانستند بررسی کنند و بعد حکم قطعی بدهند؟

جواب از مقدمه قبل روشن شد که ایشان بیشتر قصد جلوگیری را داشتند تا محکومیّت و می‌خواستند بفهمانند که درست است که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی در حال فعاليّت هستند امّا امام با هیچ‌کس تعارف ندارد و اگر کسی عامدانه دست به چنین کاری بزند، ایشان مصلحت‌نگری و ... را در نظر ندارد و هر که و هر کجا باشد، با او برخورد خواهد کرد.

آیا خود امام خمینی ـ رحمه الله ـ‌ نمی‌توانستند دستور مستقیم به اعدام بدهند و موکول به قوّه قضائیه نکنند؟ می‌توانستند، امّا نمی‌خواستند:

عجیب است حضرت امام خمینی ـ رحمه الله ـ‌ در 25 همین ماه یعنی در سه هفته بعد از این جریان، حکم تاریخی خود را درباره سلمان رشدی دادند و او را بدون این قید و شرط‌ها و مستقیم، محکوم به اعدام کردند، پس در این‌جا قصد اعدام را نداشتند و همان‌طور که گفته شد قصد «گوش‌مالی» داشتند.

امّا امروز

امّا امروز آیا صدا و سیمای همان‌طوری پیش می‌رود که امام می‌خواست؟

امّا امروز آیا صدا و سیمای ما، وافعاً به قول امام: «دانشگاه انسان سازی» است؟

امّا امروز آیا این همان صدا و سیمای است که امام انتظارش را داشت؟

آیا پخش 24 ساعته موسیقی در رادیو، مورد نظر امام بود؟

چرا جوان امروزی از تارخ 20، 30 سال پر افتخار خود چیزی نمی‌داند امّا از فلان بازیگر یا خواننده یا بازیکن فوتبال ...

مگر حضرت امام خمینی رحمه الله نفرموده بودند:

نبايد دستگاه تلويزيون جورى باشد كه 10 ساعت موسيقى بخوانند!

دستگاه تلويزيون يا دستگاه راديو كه آموزنده بايد باشد، قدرت بدهد به جوانهاى ما، جوان‌هاى ما را نيرومند كند، نبايد دستگاه تلويزيون جورى باشد كه ده ساعت موسيقى بخوانند. جوانى كه نيرومند هست از نيرومندى برگردانند به يك حال خُمار و به يك حال خَلْسَه،[حالت بين خواب و بيدارى] مثل همان ترياك مى‏ماند اين هم اين قدر با او فرق ندارد، اين يك جور خلسه مى‏آورد، آن يك جور خلسه مى‏آورد. اين‌ها بايد تبديل بشود.

اگر بخواهيد مملكتتان يك مملكت صحيح باشد، يك مملكت آزاد باشد، يك مملكت مستقل باشد، مسائل را از اين به بعد جدّى بگيريد.

موسیقی را حذف کنید!

راديو و تلويزيون را تبديلش كنيد به يك راديو و تلويزيون آموزنده، ((((موسيقى را حذف كنيد.))))

نترسيد از اينكه به شما بگويند كه ما موسيقى را كه حذف كرديم كهنه‏پرست شديم! باشد ما كهنه‏پرستيم!

از اين نترسيد. همين كلمات نقشه است براى اين‌كه شماها را از كار جدى عقب بزنند.

پخش موسیقی، خیانت به جوانان!

اين‌كه مى‏‌گويند كه اگر چنانچه موسيقى در راديو نباشد آن‌ها مى‏روند از جاى ديگر مى‏گيرند موسيقى را، بگذار بگيرند از جاى ديگر، شما عجالتاً آلوده نباشيد؛ آنها هم كم كم برمى‏گردند به اين‌جا.

اين عذر نيست كه اگر موسيقى در راديو نباشد، آن‌ها مى‏روند از جاى ديگر موسيقى مى‏‌گيرند.

حالا اگر از جاى ديگر موسيقى بگيرند، ما بايد به آنها موسيقى بدهيم؟! ما بايد خيانت بكنيم؟! اين خيانت است به يك مملكتى، خيانت است به جوان‌هاى ما.

حذف کلّی موسیقی

اين موسيقى را حذفش كنيد بكلّى، عوّض اين يک چيزى بگذاريد آموزنده باشد.

كم كم مردم را و جوان‌هاى ما را عادت به آموزندگى بدهيد؛ از آن عادت خبيثى كه داشتند برگردانيد.

اين‌كه مى‏بينيد كه جوان‌ها اگر اين نبود مى‏روند سراغ موسيقى ديگر، براى اين كه اين‌ها عادت كردند!

اين شاهد بر اين است كه جوان‌هاى ما فاسد شدند. الآن ما موظّفيم كه اين نسلى كه فاسد شده برگردانيم به صلاح و نگذاريم اين كوچك‌هاى ما فاسد بشوند، اين‌ها را جلويش را بگيريم، بايد جدّ باشد اين مسائل.

اختلاط زن و مرد

اختلاط زن و مرد در اطراف دريا از همان نقشه‏ها بوده است، بايد مردم جديّت كنند خودشان جلو بگيرند. و دستگاه‌هاى انتظامى و حكومت‌ها و اين‌ها جلوگيرى بكنند، خود مردم جلوگيرى بكنند. راديو اين معنى را تبليغ بكند كه نبايد اين طور بشود، مفاسدش را به آنان بگويد.2

ان‌شاء الله به زودی مطلبی را درباره «بازخوانی نظرات امام خمینی ـ رحمه الله علیه ـ و امام خامنه‌ای ـ حفظه الله ـ درمورد موسیقی» خواهیم نوشت.

پی‌نوشت‌ها:

1.(صحيفه نور ، جلد 21 : ص 76)؛

2. سخنان حضرت امام خمینی ـ‌ رحمه الله ـ‌ در 30 / 4 / 1358 در جمع كاركنان راديو دريا.


 

آخرین به‌روز‌رسانی: 14 / 04 / 1394