در این بخش به معرفی کتاب پنج تن آل عبا پرداخته می‌شود.

پنج تن آل عبا

این کتاب، تألیف «حضرت استاد اسدالله داستانی بنیسی ـ قدّس سرّه ـ» است؛ بزرگ‌مردی که هم بر علوم مختلف اسلامی تسلّط داشت و هم متخلّق به اخلاق الاهی و صاحب کرامت بود. ایشان این کتاب را برای کودکان و نوجوانان نوشتند. حضرت استاد ـ قدّس سرّه ـ از پیشگامان تألیف برای کودکان در ایران و بلکه در دنیا بودند.

حجت الاسلام و المسلمین حبیب داستانی، فرزند ایشان، درباره این کتاب می‌گویند:

«در آن زمان یکی از علماء، با پدر ما تماس گرفت و گفت: "دشمنان قصد دارند حدیث کساء را زیر سؤال ببرند، شما فکری کنید." ایشان پاسخ دادند: "این همه عالم و مراجع تقلید وجود دارد، چرا من؟" "این کار از شما بر خواهد آمد."

بعد از این جریان بود که ایشان حدیث کساء را برای کودکان، نوشتند و اسم آن را "5 تن آل عباء" گذاشتند، البته برخی ایراد گرفتند که عباء اشتباه است امّا به هر حال این یک معادل برای کساء عربی است و این کتاب جا افتاد، به حدّی که امروز این اصطلاح 5 تن آل عباء در میان مردم جا افتاده است و متداول گردیده است.

بعد از مدّت‌ها به همراه پدر، به یکی از شهرهای اطراف تهران داشتیم، به یک مغازه رسیدیم که اسم آن "5 تن آل عباء" بود، پدرم به داخل رفت، از صاحب مغازه پرسید: "چرا اسم مغازه را 5 تن آل عباء گذاشتید؟" گفت: "بعد از خواندن کتاب "5 تن آل عباء" اسم مغازه را به این اسم گذاشتم، چرا که من خیلی علاقه به این کتاب دارم و خیلی دلم می‌خواهد که صاحب این کتاب را ببینم." پدرم گفت: "الان نویسنده کتاب در مقابل شماست." آن شخص بسیار خوشحال شد و ما را به چند روز مهمان نمود.»

مباحث ناب کتاب

در ابتداء، به معرفی راوی کتاب جناب جابر بن عبدالله انصاری پرادخته و بعد اصل جریان کساء را به زبان کودکان و نوجوانان می‌فرمایند و سپس متن عربی را آورده‌اند. ضمناً این کتاب به صورت رنگی و به همراه تصاویری زیبا، از انتشارات علّامه بنیسی چاپ گردیده است که در همین سایت در بخش فروشگاه می‌توانید این اثر را تهیه کنید.

 


 

آخرین به‌روز‌رسانی: 14 / 04 / 1394